péntek, december 21, 2007

Karácsony itthon


Itthon vagyunk! 3 hétre jöttünk és nagyon élvezünk minden percet, amit együtt tölthetünk a családdal. Itt a karácsony, mindenki gőzerővel süt, főz, vásárol. Mivel én már novemberben letudtam az összes ajándékot, sőt még a csomagolást is, így van időm kikapcsolódni.
Valóban „bosszantóan” jól szervezett vagyok.
Visszatértünk tehát kis lakásunkba, ahol nincs túl sok minden, főleg a konyha üres – a felszerelés pedig kritikán aluli, ugyanis mindent kivittünk magunkkal Brüsszelbe. Azért valahogyan mégis kellene sütni valamit, pláne ha vendégségbe megyünk, vagy csak úgy a gyermeknek. Sem a szakácskönyveim, sem az internet nem segít, úgyhogy be kell érnem az emlékező-tehetségemmel. Kekszet mindenképpen készítek, kétfélét is, mert az jó ajándék és a gyermek is szívesen elrágcsálja. Kuglófot is sütök reggelire, anyukám baracklekvárjával fogjuk enni. (mindhárom édesség recept Stahl-féle, de csak emlékezetből írtam le!) A felnőttes süteményen még töröm a fejem – tudom, furcsa, de legszívesebben fagyit ennék, gyümölccsel.
Ami a főfogásokat illeti, abban nem fogok nagyot alkotni, a vajas-párizsis-savanyúságos zsömle mindent visz, legalábbis amíg itthon vagyunk. Jobban kell ügyelnem arra, nehogy elfelejtsek valamit azok közül, amit Brüsszelbe kívánok exportálni.

Csokis - diós keksz

Hozzávalók
50 gramm liszt
150 gramm barnacukor
300 gramm étcsokoládé
50 gramm vaj
1 teáskanál sütőpor
100 gramm dió
2 teáskanál neszkávé
2 tojás

A két kekszet hasonlóan kell elkészíteni, mindkettő nagyon egyszerű és gyors édesség.
A csokis-diós keksznél elsőként megolvasztok 200 gramm csokit a vajjal a mikróban. A cukrot a tojással jól kikeverem, majd hozzáadom a felolvasztott csokit, a lisztet és a sütőport valamint a darált diót és a neszkávét, a maradék 100 gramm csokit apróra vágom és beleforgatom a tésztába. 10 percre a mélyhűtőbe teszem, így egy kissé megdermed és jobban lehet adagolni. Sütőpapíros tepsire teáskanálnyi tésztát halmozok, egymástól kb 4 centire. 190 fokon sütöm kb 8 percig. Ennél a keksznél is érvényes hogy akkor kell kivenni amikor még a közepe puha de a széle már elkezdett keményedni, és csak akkor szabad levenni a tepsiről ha már kihűlt, különben eltörik. A keksz kívül ropogós, belül pedig varázslatosan krémes. Nekem kb. 30 darab lett belőle.

Csokidarabkás keksz

Hozzávalók
300 gramm liszt
½ kávéskanál szódabikarbóna
½ kávéskanál sütőpor
200 gramm étcsokoládé
200 gramm vaj
200 gramm kristálycukor
100 gramm barnacukor
1 tojás

Habosra keverem a megpuhított vajat a kristály- és a barnacukorral. Ha már szép aranyszínű, hozzáütöm a tojást és ezt is alaposan eldolgozom benne. Az étcsokit apróra vágom.A cukros-tojásos vajba beleszórom a lisztkeverék és a csoki 1/3-át, majd fakanállal elkeverem, jöhet a lisztkeverék és csoki maradéka, de ezt már kézzel kell összegyúrni!Ha elkészült a keksz tésztája, beteszem a mélyhűtőbe 10 percre. Sütőpapíros tepsire egymástól kb. 4 centire kis golyókat helyezek, majd egy pohár aljával kissé lelapítom őket. 160 fokon 12 perc alatt szép barnára sülnek. Ez egy kicsit keményebb porhanyósabb keksz lesz. Nekem 15 óriási méretű kekszem lett, de lehet kisebbeket is gyártani.

Mazsolás kuglóf
Hozzávalók
500 gramm liszt
1 zacskó sütőélesztő
3 dl tej
100 gramm mazsola
150 gramm cukor
3 tojássárgája
100 gramm vaj

rum

Egy kis lábosba beleteszek tíz deka mazsolát, ráöntök annyi rumot, amennyi ellepi, és gyorsan felforralom. Az élesztőt kis pohárkában kevés meleg tejjel felhabosítom. Egy nagy tálban összekeverem a lisztet 120 gramm porcukorral, egy csipet sóval és egy citrom megreszelt héjával. Beleütök három tojássárgáját, hozzáteszek 100 gramm puha vajat, aztán beleöntöm a maradék tejet meg a felhabosodott élesztőt. Mivel az összes konyhai felszerelésem Brüsszelben van ezért puszta kézzel dagasztottam, de természetesen „otthon” én is a robotokat részesítem előnyben. Tehát dagasztom, amíg bírom. Majd egy olvasztott vajjal alaposan kikent tálba teszem és konyharuhával lefedve negyvenöt - hatvan perc alatt, meleg helyen a duplájára kelesztem. Ha megkelt, hozzágyúrom mazsolát és beleteszem a kivajazott, kilisztezett kuglófformába. További 30 percig kelesztem, majd 190 fokon 30-35 perc alatt megsütöm. Amikor készen van, egy enyhén lisztezett vágódeszkára fordítom és rajta hagyom a formát, így hagyom kihűlni.

Hazai párizsis zsömle

Erre nincs valami speciális receptem. Én kicsit megpirítom a zsemlét, jól megvajazom és nem szeletelt, hanem egybe – mini párizsit veszek, amit nagyon vastag szeletekre vágok és abból is hármat teszek a zsömlébe. Majd jó sok savanyúságot teszek rá.

Export lista – a haza legjobbjai

gesztenyepüré
darált mák
túrórudi
pirospaprika
virsli (debreceni és bécsi)
savanyúság (számtalan üveggel)
kolbász és szalámi
lekvárok (anyukámtól)
zsemlemorzsa (anyukámtól)
pálinka (rokonoktól megszerzendő)
Voila (áfonyás)
teafüvek ( csalán, kakukkfű, zsálya, borsmenta)
magyar méz

Nincsenek megjegyzések: